El. parduotuvė
Spausdinti

2021 03 26 Lietuvos kurortai. Palanga

Nr. 836.

Dail. L. Aleknavičiūtė. Ofsetas. Lape 50 pašto ženklų. Tiražas – 21 000. Spausdino ,,Baltijas Banknote SIA'' spaustuvė. 

Pirmą kartą Palangos vardas rašytiniuose šaltiniuose paminėtas 1253 m. Vokiečių ordino kronikose, kuriose pasakojama apie danų karaliaus Valdemaro I-jo kariuomenės išsilaipinimą Palangoje 1161 m. Per visą miesto istoriją buvo ne vienas šių žemių užkariautojas, Lietuvai ji atiteko 1435 m. Bresto taikos sutartimi su kryžiuočių ordinu. 1795 m. Lietuva buvo prijungta prie Rusijos imperijos. 1824 m., kaip atskirą guberniją, Palangą nusipirko caro kariuomenės pulkininkas Mykolas Tiškevičius. Šios grafų šeimos valdymo laikotarpiu Palangoje įkurti iki šiol miesto svečius džiuginantys objektai – parkas, dvaro rūmai, bažnyčia ir t. t. Po Pirmojo pasaulinio karo, žlugus Rusijos imperijai, Lietuva tapo nepriklausoma valstybe, tačiau Nepriklausomybės akte signatarai pamiršo apibrėžti šalies ribas, taip dar kelis metus Palanga priklausė latviams.

Palanga neatsiejama nuo jūros. Dažniausiai Palangos vardas kildinamas iš baltų kalbose vartojamų archaiškų žodžių palvė, palios, pala, palas (reiškiančių žemas, pelkėtas vietas) arba iš upėvardžių Palanga, Palangis, Alanga, Langa, tačiau yra ir kita versija –pasakojama, kad žvejų nameliai stovėdavo taip arti kranto, jog jūros bangos skalaudavo, o vėjas užpustydavo juos smėliu iki pat palangės. Ilgus metus Palangos gyventojų pagrindinė veikla buvo žvejyba, taip pat jie rinko jūros išmestą gintarą, prekiavo su kitais Baltijos pakrantės miestais.

Žymiojo Palangos tilto istorija siekia1882 m., kai grafas Juozapas Tiškevičius pastatė jūros tiltą, skirtą plytų eksportui. Tačiau vasarą šis tiltas būdavo užleidžiamas gyventojų ir miesto svečių pasivaikščiojimams. Įdomus faktas – čia net buvo pravestas tramvajus – šaltuoju metų laiku juo buvo gabenamos plytos, o vasarą – miesto svečiai. Nuo 1892 m. tiltas galiausiai skirtas tik poilsiautojų pasivaikščiojimams. Laikas, jūros bangos ir vėjas niokojo šį statinį, tad 1998 m. pastatytas naujas – dabartinis tiltas. Jis taip ir išliko populiaria Palangos vieta. Tikriausiai, kiekvienas miesto svečias bent kartą per savo viešnagę ateina čia pasigrožėti jūra, saulėlydžiu. 

Iškilo klausimų?
Laukiame Jūsų skambučių informacijos telefonu 8 700 55400 (darbo dienomis nuo 8 iki 18 val.) arba rašykite mums.

Grįžti į pradžią

Apmokėjimas

Sumokėti už įsigytas prekes galėsite šiuose bankuose:

 

Prekių pristatymas

 

Prekių grąžinimas ir skundų pateikimas

 
2022 © AB Lietuvos paštas